Radyatör Havası Nasıl Alınır

Kombilerden ve radyatörlerden istediğiniz verimi alamamaktan ve fazla enerji tüketmekten şikayetçiyseniz radyatörlerinizin bakımıyla ilgilenmeli, havasını almakla işe başlayabilirsiniz.

Radyatör Havası Nasıl Alınır ?
Radyatör ve kombileriniz çoğu zaman hava yapıp peteklerinizin ısınmamasını sağlar. Elinizi radyatöre koyduğunuzda ısı her yere eşit dağılmamış sadece üst ya da alt kısmı ısınıyor ama diğer kısmı ısınmıyorsa bu hava oluştuğunu gösterir. Havayı almanız için purjör anahtarı, prüjör tıpası ve tornavida kullanmanız gerekir.
Yüksek fatura gelmesine rağmen ısınamamak büyük bir sorundur. Tüketilen doğalgaz miktarının çok olmasına karşın ısınamıyorsanız kombinizi temizletmeli, radyatörlerinizin havasını almalısınız. Önce anahtar ya da tornavida yardımıyla  saat yönünün tersine anahtar çevrilmelidir. Radyatörde hava var ise anahtar döndükçe hava gelmeye başlar. Hava alma işlemi bittikten sonra da su gelir. Suyun gelmeye başlamasından sonra anahtarı ters yöne çevirirsek, peteğin ısınmaya başladığını görebiliriz.
Radyatör peteklerinin tamamında purjörün olmadığını bu durumda petek içindeki havanın alınması işlemini sadece uzman birinin yapabileceğini söylemek mümkün. Çağırdığınız usta, üst kenardaki dökümü sökerek hava prüjörlü bir tıpa takacaktır. Takıldıktan sona hava ve su basıncı kontrol edilmeli, su sıçralamalarına karşı önlem alınmalıdır.
Radyatörlerinizin hava almayıp düzgün bir şekilde çalışması için basit kontrolleri yapmanız, su kaçağı gibi ciddi durumlarda ise deneyimli firmalarla çalışan s